» » آیین بزرگداشت دویست وهشتاد و چهارمین سال تولد مختومقلی فراغی برگزار شد

آیین بزرگداشت دویست وهشتاد و چهارمین سال تولد مختومقلی فراغی برگزار شد

 با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین بزرگداشت دویست وهشتاد و چهارمین سال تولد مختومقلی فراغی شاعر و عارف بزرگ ترکمن روز جمعه در محل آرامگاه وی در آق توقای از توابع شهرستان مراوه تپه در شرق استان گلستان برگزار شد.به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در این آیین نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، مختومقلی فراغی را شاعر وحدت و همبستگی توصیف کرد و خواستار راه اندازی دبیرخانه دائمی این شاعر بزرگ ترکمن شد.
شهرام غراوی با اشاره به تخصیص پنج میلیارد ریال اعتبار برای طرح توسعه سایت گردشگری مختومقلی گفت: باید بخشی از این اعتبار صرف درختکاری مسیر ورودی آرامگاه شاعر شود.
وی احداث یک مجتمع فرهنگی و هنری، احداث کتابخانه و موزه و مجوز چاپ یک ماهنامه و ثبت تاریخ و محل تولد مختومقلی در فهرست آثار ملی را از نیازهای ضروری برای این شاعر ایرانی ترکمن دانست و بر آن تاکید کرد.
نماینده مردم شهرستان های مراوه تپه، کلاله، گالیکش و مینودشت با ارائه گزارشی از برخی اقدامات انجام شده در حوزه نمایندگی خود، گفت: تابستان امسال عملیات اجرایی بیمارستان ٦٤ تختخوابی مراوه تپه با اعتبار ٨٠ میلیارد ریال و نیز گازرسانی به روستاهای دهستان کرند ظرف ١٨ ماهه آینده شروع می شود.
به بر اساس این گزارش، در این مراسم که علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار گلستان، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، مدیر کل میراث فرهنگی ، فرمانداران منطقه و جمع کثیری از مردم حضور دارند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان پیام نماینده ولی فقیه در گلستان را قرائت کرد.
گفتنی است مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال ١٧٣٣ میلادی برابر با ١١١٢ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ١٧٩٠ میلادی مطابق با ١١٦٩ شمسی ذکر کرده اند؛ وی در زمان وفات ٥٧ سال سن داشته است.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.