» » لوح ثبت ملی دیوان اشعار مختوم‎قلی فراغی رونمایی شد

لوح ثبت ملی دیوان اشعار مختوم‎قلی فراغی رونمایی شد

  لوح ثبت دیوان اشعار مختوم‎قلی فراغی با حضور وزیر فرهنگ ‎و ارشاد در آیین گرامیداشت این شاعر شهیر ایرانی ترکمن رونمایی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ابراهیم کریمی صبح امروز در آیین گرامیداشت مختوم‎قلی فراغی شاعر شهیر ایرانی ترکمن اظهار داشت: گلستان به علت اقوام مختلف ظرفیت‎های متفاوتی در جهت جاذبه‎های گردشگری نسبت به دیگر استان‌ها دارد.

وی تصریح کرد: خوشحالیم که تاکنون ١٢ اثر از میراث ترکمن ثبت ملی شده است. در ٢، ٣ هفته گذشته با تاکیدات استاندار دیوان اشعار مختوم قلی در زمینه ثبت قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، مختومقلی فراغی شاعر و عارف ترکمن در سال ١٧٣٣ میلادی برابر با ١١١٢ شمسی در روستای حاجی قوشان گنبدکاووس متولد شد و سال وفات او را ١٧٩٠ میلادی مطابق با ١١٦٩ شمسی ذکر کرده اند؛ وی در زمان وفات ٥٧ سال سن داشته است.
مختومقلی فراغی در کنار چشمه عباساری در دامنه کوه سونگی داغ درگذشت و پیکرش را بر شتر سپیدی نهاده به روستای آق توقای در ٤٠ کیلومتری غرب مراوه تپه در شمال شرق استان گلستان بردند و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند .
هم اینک بنای یادبودی بر سر مزار او ساخته شده است و همه ساله در دهه سوم اردیبهشت مراسم بزرگداشت این شاعر در این مکان و جای جای استان گلستان برگزار می شود.
مختومقلی فراغی بزرگترین شاعر ترکمن ها محسوب می شود و هیچ یک از شاعران ترکمن نتوانسته اند به مرتبه علمی و ادبی او برسند و او به عنوان احیاگر زبان و ادبیات ترکمن شناخته می شود.
اشعار این شاعر بزرگ ترکمن دارای مضامین اجتماعی، سیاسی، دینی و عرفانی است و دیوان معروف او گنجینه گرانبهایی محسوب می شود و به چندین زبان زنده دنیا مثل انگلیسی، روسی و فارسی ترجمه وچاپ شده است.

 

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.