» » پیام «مختومقلی» به همه عصرها وحدت و انسجام ملی است

پیام «مختومقلی» به همه عصرها وحدت و انسجام ملی است

معاون رئیس جمهور با اشاره به جایگاه مهم شاعر شهیر ترکمن در بین اقوام مختلف، پیام مختومقلی به همه عصرها را وحدت و انسجام ملی عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان محمد باقر نوبخت در سالگرد گرامی داشت مختومقلی فراغی که ظهر جمعه در شهرستان مراوه تپه برگزار شد، اظهار کرد: پیام مختوم قلی به همه عصرها وحدت و انسجام ملی است.

وی افزود: مختومقلی با همه ظلم و ستمی که در دوره های مختلف به قوم ترکمن شد، برای حفظ وحدت اقوام به‌خصوص قوم ترکمن تلاش های بسیاری کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به این که سالگرد مختومقلی فراغی همه اقوام را دور هم جمع کرده است، بیان کرد: مختومقلی نه تنها باعث افتخار ترکمن ها بلکه باعث افتخار همه ملت ایران است و به همین دلیل به نمایندگی از دولت و ملت ایران در این مراسم حضور یافته ام.

وی تلاش مختومقلی برای وحدت قومیت ها را بسیار ارزشمند عنوان کرد و ادامه داد: این شاعر بزرگ نزدیک به سه قرن پیش درگذشته است ولی هر سال مراسم باشکوهتری برای او برگزار می شود این نشان دهنده جایگاه او در بین اقوام است.

سخنگوی دولت با اشاره به تعبیر جمال‌زاده درباره مختومقلی که او را فردوسی قوم ترکمن نام برده بود، اظهار کرد: او احیاگر فرهنگ غنی ترکمن بود و قدرت مقابله، ژرف نگری، پیش بینی و عرفان زیادی داشت.

مختومقلی فراغی، بزرگترین شاعر زبان ترکمنی و یکی از مهم ترین شخصیت ‌های مردم ترکمن است که تلاش زیادی برای اتحاد ایلات و طوایف ترکمن داشت.

وی ۲۸۳ سال پیش در گذشت و در شهرستان مراوه تپه به خاک سپرده شد.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.