» » نکوداشت مختومقلی فراغی در گنبدکاووس برگزار شد

نکوداشت مختومقلی فراغی در گنبدکاووس برگزار شد

مراسم نکوداشت ٢٨٥ مین سال تولد مختومقلی فراغی شاعر و عارف ایرانی ترکمن با حضور "یوسف نجفی" معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس، در این مراسم که عصر پنجشنبه ١٣ اردیبهشت ماه برگزار شد،معاون استاندار گلستان و فرماندار ویژه این شهرستان در سخنانی، علت جاودانگی و محبوبیت مختومقلی فراغی را، مردمی بودن این شاعر شهیر ایرانی ترکمن دانست.

عبدالقدیر کریمی با تاکید بر ضرورت حمایت جدی مسئولان و مردم از برگزاری مراسم هایی که برای مفاخر علمی و فرهنگی این منطقه برگزار می شود، گفت: این مراسم ها به همگرایی و وحدت بیشتر مردم کمک می کند.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به اشعار مختومقلی فراغی وبیان زوایای مختلف اشعار این شاعر و عارف بزرگ از سوی هنرمندان، اضافه کرد: علت جاودانگی برخی از شاعران این است که اشعارشان در همه اعصار با مردم ارتباط برقرار می کند و مختومقلی از این جمله شاعران است.

حجت الاسلام علی اکبر نصرتی، امام جمعه موقت گنبدکاووس نیز در این مراسم گفت: این شاعر و عارف بزرگ از اشخاص تاثیرگذار در انتقال معارف اسلامی در قالب شعر و ادبیات به عنوان یک رسانه به جامعه خود تلاش زیادی کرده است.

در ادامه مهمان ویژه مراسم یوسف نجفی معاون حقوقی و امور مجلس وزیر آموزش و پرورش ضمن بیان جایگاه والای مختومقلی بیان داشت: مختومقلی نه تنها شاعر بلکه عارفی بزرگ و ادیبی توانا است که متعلق به تمام بشریت است .وی افزود: مختومقلی را می توان به عنوان مصلح اجتماعی معرفی کرد کسی که به دنبال رهایی جامعه از درد، رنج و ستم و  رسیدن به آزادی است .

حجت الاسلام فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز آموزه "مسافر بودن انسان در این دنیا" را از دغدغه های مختومقلی فراغی خواند و گفت: اعتقاد به فانی بودن دنیا و زندگی باقی پس از مرگ در همه آیین ها بوده است اما تعالی آن در مکتب های الهی بالخص در دین اسلام بیشترنمود یافته است.

قرجه طیار نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم به زبان ترکمنی سخن گفت و به تلاش های دولت و مجلس برای تصویب منطقه آزاد تجاری صنعتی اینچه برون، اجرایی شدن راه آهن گرگان - گنبد - مشهد، اجرایی شدن جاده نفت و راه اندازی دانشکده پرستاری و پیراپزشکی اشاره کرد و گفت: با تحقق این اقدامات به مطالبات چند دهه ای مردم منطقه پاسخ داده می شود.

اجرای موسیقی کلاسیک و سنتی، قرائت شعر، ارایه مقاله علمی و تقدیر از هنرمندان و شاعران از دیگر برنامه های این رخداد فرهنگی بود.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.