» » نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان برگزار شد

نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان برگزار شد

صبح امروز چهارشنبه 19 اردیبهشت‌ماه نشست خبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به منظور اعلام برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سال 97 و برنامه های اجرا شده در سال 96 با حضور اصحاب رسانه استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت در ابتدای نشست از برگزاری 94 برنامه فرهنگی و هنری در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال 96 منهای کلیه برنامه‌های اجراشده در انجمن مفاخر، کانون‌های مساجد و ... حدود 94 برنامه فرهنگی برگزارشده است.

وی ادامه داد: در سال گذشته 226 نفر جهت بیمه به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند که از این تعداد 47 نفر از محل هدفمندی یارانه‌ها و 179 نفر سهمیه‌ای به سازمان تأمین اجتماعی معرفی شدند.

 حجت‌الاسلام فضیلت تصریح کرد: در راستای معرفی متقاضیان جذب تسهیلات کم‌بهره تحت عنوان وام مشاغل نیز 240 نفر جهت دریافت وام به بانک عامل معرفی شدند.

 وی ادامه داد: در بخش معرفی  کارورزی و درصد اشتغال نیز 258 پرونده تشکیل شد که 210 نفر به بانک معرفی شدند که 210 میلیارد ریال دریافت کردند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان با اشاره به فعالیت‌های بخش فرهنگ و هنر نیز، اظهار داشت: در حوزه نمایش یک‌صد عنوان نمایش با 330 اجرای نمایش در 13 سالن با اجرای روزانه یک نمایش سال گذشته صورت گرفت.

وی افزود: در حوزه موسیقی نیز 109 عنوان موسیقی با 227 سانس در استان اجرا شد و 63 فیلم کوتاه، مستند، بلند و داستانی تولیدشده است.

 فضیلت تعداد ظرفیت سالن‌های سینمایی استان را 2779 نفر اعلام کرد و افزود: سال گذشته 180 فیلم اکران شد که 194 هزار و 206 نفر از آن دیدن کردند.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان خاطرنشان کرد: در حال حاضر 8 شرکت فیلم‌سازی، 4 استودیوی صدابرداری و 4 آموزشگاه آزاد سینمایی و 172 آموزشگاه هنری در استان فعالیت می‌کنند.

 وی ادامه داد: سال گذشته 2 جشنواره سینمایی در قالب فیلم فجر و پویانمایی رضوی، 24 کارگاه آموزشی و 20 جشنواره ملی، استانی و شهرستانی برگزار شد.

فضیلت در ادامه نشست به برنامه‌های پیش‌بینی‌شده در سال 97 اشاره کرد و گفت: در معاونت فرهنگی حدود 46 عنوان برنامه پیش‌بینی‌شده است که می‌توان به برگزاری جشنواره‌های شعر دفاع مقدس، ادبیات داستانی فجر، جشنواره ملی شعر خلیج گرگان، شعر گلستان، امامت و ولایت، سوگواره شعر عاشورایی، اقوام و سراب اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به برنامه‌های حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، گفت: در این بخش 5 برنامه ازجمله نمایشگاه سراسری کتاب، همایش هفته کتاب، انتخاب کتاب سال استان پیش‌بینی و اجرا خواهد شد.

وی به نکوداشت مفاخر استان هم اشاره کرد و افزود: برگزاری مراسم گرامیداشت مختوم قلی فراغی، همایش تجلیل از چهره‌های فرهنگی و هنری استان ازجمله بزرگداشت یحیی بن زید (ع)، همایش صنعت چاپ و کارگاه آموزشی صنعت چاپ، معرفی کتاب فصل و رونمایی از تازه‌های نشر استان، برگزاری جشنواره همدلی، جشنواره فرهنگی و هنری مناطق مرزی از دیگر برنامه‌های امسال است.

فضیلت بابیان اینکه در حوزه رسانه نیز 14 برنامه پیش‌بینی‌شده به برخی از برنامه‌های شاخص اشاره کرد و اظهار داشت: نمایشگاه استانی مطبوعات، نمایشگاه ملی مطبوعات، جشنواره مطبوعات، برگزاری 5 دوره روزنامه‌نگاری، انتخاب برترین‌های تبلیغات استان، نمایشگاه عکس و پوستر در استان برگزار می‌شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ضمن اشاره و تبیین  برنامه های کانون فرهنگی مساجد 7 بخش و انتشار 2450 خبر در خبرگزاری شبستان  ادامه داد:حمایت از برگزاری و اجرای فعالیت های فرهنگی در مناطق روستایی، انجام برنامه های شاخص فرهنگی جریان ساز در حوزه اصلاح الگوی مصرف و کاهش آسیب های اجتماعی، اجرای قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی و عناوین بیگانه

وی پس از با اشاره به پیش‌بینی 22 عنوان برنامه هنری خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی قرآنی آیات، بزرگداشت روز جهانی تئاتر، اجرای برنامه‌های طرح اوقات فراغت، برگزاری جشنواره‌های مد و لباس، برگزاری کارگاه‌های آموزشی، جشنواره ساحلی تئاتر و غیره از برنامه‌های امسال است.

گفتنی است در پایان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ضمن دعوت از اصحاب رسانه استان برای حضور در مراسم نکوداشت مختومقلی فراغی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرسش‌های متعدد خبرنگاران حاضر در نشست پاسخ داد.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.