» » شاهنامه؛ ستون اصلی کاخ شکوهمند زبان پارسی

شاهنامه؛ ستون اصلی کاخ شکوهمند زبان پارسی

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان در همایش "چکاد سخن" ویژه نکوداشت ابوالقاسم فردوسی از شاهنامه اثر ارزشمند این شاعر پرآوازه با تعبیر ستون اصلی کاخ شکوهمند زبان پارسی یادکرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت، گفت: در ٦٠ هزار بیت سروده حکیم طوس با آمیزه‌ای از عنصر خیال و واقعیت افسانه روبرو هستیم و فردوسی تلاش کرد با لطافت‌های شعری،تصویرسازی‌های بدیع،لحنی حماسی  و آکنده از فرهنگ مقاومت گامی برای درمان دردها و زخم‌های هویت این مرز و بوم بردارد.

وی ادامه داد: پرداختن به مردان بزرگ و روح آزادگی در این اثر سترگ مشاهده می‌شود و یادآور کلام امام حسین (ع) است در آنجایی که گفت" اگر دین ندارید لااقل اقل آزاده باشید " .

حجت‌الاسلام فضیلت هر تلاشی در راستای حفاظت از سرمایه‌های معنوی و هویتی ایران‌زمین را ارزشمند دانست و افزود: پرداختن به مضامینی چون مهارت زندگی، ناپایداری جهان،ستایش خداوند، توجه به خرد و دانش را از دیگر ویژگی‌های این میراث ملی ایران برشمرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان این میراث معنوی را به عنوان یک ظرفیت ایجابی  برای نسل جوان دانست و اظهار داشت: در استفاده از ظرفیت‌های گوناگون در سالیان متمادی اغلب به ظرفیت‌های سلبی پرداخته ایم اگرچه در جای خودش جای دفاع دارد و مقبول است اما در این میان از ظرفیت های ایجابی غافل مانده ایم و شاهنامه ظرفیت ایجابی بزرگی برای جلوگیری از انقطاع بین نسلی و کاهش آسیب های اجتماعی را دارد.

حجت الاسلام فضیلت در خاتمه با طرح این پرسش که چرا در نسل جوان ما بابا نوئل، کاج کریسمس و ولنتاین بیش از حاجی فیروز،چهارشنبه سوری،لیلی و مجنون و فرهاد و شیرین شناخته تر و مقبول تر است؛این گونه پاسخ داد: امام صادق(ع) می فرمایند هر انسان عاقلی اقتضای خردورزی اش این است که خود را بازخوانی کند و ما باید به دنبال این باشیم که چرا این جایگزین ها اتفاق می افتد در نتیجه باید ببینیم با سرمایه های معنوی خود چه کردیم و چه می کنیم و کارکردها و رویکردهای خود را بازنگری کنیم.

گفتنی است همایش چکاد سخن در عصر چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت ماه در تالارفخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.