» » کتابخوان بودن تا حدودی ژنتیکی است/فرزندان کتابخوان والدین کتاب خوان دارند

کتابخوان بودن تا حدودی ژنتیکی است/فرزندان کتابخوان والدین کتاب خوان دارند

خالق مجموعه داستان های «آقا پری» و «رحمت دراکولا»  و از نویسندگان خوب بومی استان گلستان معتقد است کتابخوان بودن تا حدودی به ژنتیک مربوط می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان؛ جمیله مزدستان در رابطه با علت انتخاب زبان طنز برای کتاب هایش اظهار کرد: در جامعه ما مشکلات و معضلات زیادی وجود دارد که توسط رسانه های دیداری و شنیداری به طور روزمره آن ها را می شنویم و من احساس کردم بیان همان مشکلات با زبان طنز  تاثیر بیشتری داشته باشد و مردم بیشتر متوجه آن مشکل اجتماعی شوند.

وی موضوع دو کتاب خود را مناسب برای تمام رده های سنی دانست و افزود: در کشور ما رمان نویس زیادی وجود دارد اما به نظر من نیاز امروز جامعه ما می طلبد نویسندگان در زمینه های سیاسی، اقتصادی اجتماعی و ... مطالبی نوشته و به این موضوعات بیشتر بپردازند.

مزدستان در رابطه با لزوم فراهم کردن بستر مناسب برای مطالعه مردم در جامعه اظهار کرد: همیشه مسئولان ما پای تلویزیون می آیند و می گویند که چرا مردم ما کتاب نمی خوانند که باید گفت علت آن فراهم نبودن بستر مناسب مطالعه است، وقتی به کتابخانه مدارس سری بزنیم متوجه می شویم کتاب هامناسب سن کودکان نیست.

وی افزود: متاسفانه کتاب های ما برای بچه های ما به روزرسانی نشده و بعضی از آن ها در پنجاه سال پیش نوشته شده است و این ها کتاب هایی نیست که فرزندان ما را به کتاب و کتابخوانی علاقمند کند به همین دلیل اکثر بچه های ما  سراغ نویسندگان خارجی می روند، از طرفی در کشور ما کتاب هایی که تخصصی مناسب سن کودکانمان باشد به تعداد زیادی وجود ندارد.

مزدستان گفت: استفاده از فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید تلقی می شود من همیشه ترجیح می دهم کتاب را بخرم ومطالعه کنم چون با این کار می توانیم به انتشارات و صنعت نشر کشور کمک کنیم هم اینکه ورق زدن کتاب لذتی خاص دارد.

وی با بین اینکه فرزندان کتابخوان در دامان والدین کتابخوان پرورش پیدا می کنند، ادامه داد: فرزندان از پدر و مادر خود الگوبرداری می کنند، مثلا زمانی که فرزندان همواره والدین خود را مشغول به استفاده از تلفن همراه ببینند از ما الگو می گیرند و همین کار را تکرار می کنند اما وقتی کتاب دست ما ببیند برایشان فرهنگ سازی می شود.

وی با بیان اینکه کتابخوان بودن تا حدی ژنتیکی است، ادامه داد: خود من همیشه کتاب های پدرم را می خواندم و در نویسنده شدن من تاثیر زیادی داشت، به همین دلیل من به خانواده هایی که دوست دارند فرزند کتابخوان داشته باشند توصیه می کنم کتابخانه ای کوچک در منزل داشته باشند و هرگاه فرزند ببیند برای کتاب جایگاهی در نظر گرفته اید می فهمد همیشه باید در خانه فضایی برای کتاب وجود داشته است.

مزدستان گفت: یکی از واقعیت های جامعه ما این است که بسیاری از کالاهای مورد نیازمان گران هستند ولی خیلی از ماها اگر بخواهیم خریدهای غیر ضروری مان را کاهش دهیم می توانیم کتاب مورد علاقه مان را خریداری کنیم.

لازم به ذکر است کتاب های «آقا پری» و «رحمت دراکولا» ‌مجموعه داستان های کوتاه  طنز است که اغلب آن داستان ها محور اجتماعی دارند و به مسائل جامعه  امروز، زنان و جوانان در قالب داستانی پرداخته شده است.

 

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.