» » برخی مدیران و مسئولان کتاب را در یک نگاه و سلیقه خاص می بینند

برخی مدیران و مسئولان کتاب را در یک نگاه و سلیقه خاص می بینند

«علی اصغر مقسمی» پژوهشگر و مدیر انتشارات مقسمی گرگان که در مدت 18 سال فعالیتش بیش از 500 جلد کتاب از مولفین گلستانی را منتشر کرده، معتقد است: با جامعه‌ای ‌سر کار داریم که اکثر مردم و مسئولینش با کتاب بیگانه هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، علی اصغر مقسمی پژوهش گر فرهنگی، تاریخی،  هنری و دفاع مقدس افزود: یکی از چالش هایی که در حوزه کتاب و کتاب خوانی در جامعه به عینه مشاهده می شود؛ کم و محدود بودن جامعه علاقه مند به کتاب و کتاب خوانی است و نیز قدرت های تصمیم گیر کتاب را در یک نگاه و سلیقه خاص می بینند.

مولف کتاب  امام جعفر صادق (ع) با اشاره به اینکه با ابزار فرهنگ بر علیه فرهنگ کتاب خوانی ظلم صورت می گیرد، ادامه داد: در رسانه ای چون صدا و سیمای ملی و استانی برای پودر لبای شویی، لاستیک ماشین، چیپس و پفک برای تبلیغش به جای کتاب سرمایه گذاری می شود.

این پژوهشگر و ناشر گلستانی، تصریح کرد: این نوع رفتار نوعی نشانه است که کتاب و کتاب خوانی بعضا در رده چهارم و پنجم نگاه مدیریتی کشور قرار دارد هر چند برخی کتاب ها و ناشران به واسطه قدرت و پشتیبانی خاص؛ خیلی خوب تبلیغ میشوند که این مسئله نیز در سرخورده شدن دیگر نویسندگان و مولفان نقش دارند.

مقسمی در ادامه یکی از چالش های پیش روی ناشران را مربوط به وزارت ارشاد دانست و گفت: ما با مسئله عدم حمایت از مولفین روبرو هستیم. مولف کتاب می نویسد بعد مواجه می شود با مشکلات چاپ، بی ثباتی بازار کاغذ ، رو برو شدن با عوامل چاپ و وقتی کتابش پس از اخذ مجوز توسط ناشر به چاپ رسید مولف تازه دچار سردر گمی وسر خوردگی میشود و برای فروشش دست بسوی هرکس دراز میکند .

مدیر انتشارات مقسمی، افزود: بعد تمام این موارد نوبت خرید سالانه کتاب توسط وزارت ارشاد فرا میرسد و  یک مولف ۵۰۰جلد کتاب چاپ میکند و وزارت ارشاد پیشنهاد خرید میدهد و به مولف با واسطه ناشر از ۵۰۰ جلد کتاب  ۵۰جلد را ۳۰% تخفیف پشت جلد میخرد و این عمل خود یه دل سردی وسر خوردگی را برای مولف به ارمغان می آورد.

خالق کتاب « تلخ و شیرین» برای توسعه و بهبود  وضعیت نشر کتاب وکتابخوانی در استان، اظهار کرد: دمیدن روح کتاب وکتابخوانی در بین مدیران دستگاه های دولتی ونهادهای استانی می تواند عامل‌توسعه  چاپ و نشر کتاب  و کتاب خوانی ومشوق  انسانها برای نوشتن کتاب شود.

وی افزود: وقتی کتاب  مینوسیم درواقع  ایده ها، داستان ها،احساسات ، دانش، تجربه ها و...‌ را روی کاغذ پیاده میکنیم وبا چاپ کتاب نوشته هارا با دیگران در میان میگذاریم و هر کس بنابر نیاز و با موضوع کتاب هر نویسنده بر اساس تقاضای سنی، درسی،علمی، فرهنگی،اقتصادی،اجتمایی و......جذب کتاب چاپ شده می شود وبا خواند ن آن به هدف وخواسته اش میرسد .

مقسمی خاطر نشان کرد: قدم برداشتن هر مقام دولتی ونهادهای  استانی  در عرصه فرهنگ کتاب وکتابخوانی وچاپ ونشر آن  کمک شایانی به نزدیک تر شدن و توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در جامعه  می کند. زیرا این حضور و حمایت ها خود عاملی در موفقیت و تضمین نشر کتاب می شود وامید را در هرناشر زنده میکند وهر نویسنده  هم با چراغ روشن ناشر به قلم خود امید وار میشود ودر نهایت معنای واقعی صنعت چاپ ونشر کتاب همانند دیگر صنایع به حیات خود ادامه وبه چرخه تولید کتاب میرسد .

مولف کتاب « گلچینی از حکمت های نهج البلاغه » ادامه داد: وقتی در هر استان،  نگاه به فرهنگ کتاب وکتابخوانی در مدیران کلان و یا زیر مجموعه یک نگاه حداقلی باشد  ثمره اش این می شود  که در انبوه جمعیت استانی تنها جامعه محدودی علاقه مند به چشم می خورد.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه هر ساله نمایشگاه کتاب در استان برپا می شود و در روز گشایش نمایشگاه تعداد محدودی از مدیران حضور دارند و حتی در ایام برپایی تنها تعدادی از مدیران حضور پیدا می کنند.

مقسمی در پایان، اظهار کرد: عدم حمایت ها و اهمیت ندادن به ناشر استانی از طرف مدیران استانی به منظور واگذاری و چاپ آثار دستگاه های دولتی و نهادها به ناشران استانی  و جلوگیری از خروج آثار چاپ و نشر استانی به خارج از استان و همچنین تشویق شدن ناشران ونویسندگان استانی توسط مقامات استانی در کنگره ها همایش ها جلسات  و تجلیل از عوامل های دخیل در امر نشر در استان، اموری است که باید بدان توجه ویژه ای نشان داد.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.