» » آیین نکوداشت «دولت محمد بال قزل» در بندر ترکمن برگزار شد

آیین نکوداشت «دولت محمد بال قزل» در بندر ترکمن برگزار شد

 آیین نکوداشت «دولت محمد بال قزل» در بندر ترکمن برگزار شد

 آیین نکوداشت «دولت محمد بال قزل» شاعر کلاسیک ترکمن با حضور مسئولان و اقشار مختلف مردم در عصر پنج‌شنبه ٢ اسفندماه در سالن آمفی‌تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر ترکمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، این آیین به همت جمعیت فرهنگی، هنری چاوش صحرای بندر ترکمن، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندر ترکمن و انجمن مفاخر ترکمن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در راستای پاسداشت یاد و خاطره مفاخر فرهنگ و ادب شهرستان ترکمن، با حضور «رامین نور قلی پور» نماینده مردم گمیشان، بندر ترکمن، کردکوی و بندرگز در مجلس شورای اسلامی، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و معاونین وی، مسئولین شهرستانی، شعرا و اهل قلم منطقه ترکمن‌صحرا و علاقه‌مندان به فرهنگ و ادبیات برگزار شد.

در این مراسم، نماینده مردم غرب استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان پیرامون جایگاه این شاعر فقید و توجه ویژه به فرهنگ و فولکلور منطقه سخنرانی کردند.

همچنین در این مراسم از دو تن از مفاخر عصر حاضر «مشهد قلی قزل» و مرحوم «حاجی محمد قزل» به‌پاس تلاش‌های وافرشان در احیا و ارتقاء فرهنگ و ادب و گردآوری اشعار و معرفی شاعر دولت محمد بال قزل به نسل کنونی  و آیندگان تجلیل شد.

لازم به ذکر است در این آیین از کتاب مجموعه اشعار این شاعر فقید که به همت مشهد قلی قزل گردآوری و تنظیم‌شده بود رونمایی به عمل آمد.

یادآوری می‌شود عمده اشعار دولت محمد بال قزل در مورد دغدغه‌های زندگی مردم در حدود یک و نیم‌قرن پیش بوده و بخشی‌های آن دوره؛ زمانی اشعار این شاعر توانمند را در اجراهای خود در مناسبت‌های مختلف می‌خوانده‌اند.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.