» » نشست خبری 286 مین آیین نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

نشست خبری 286 مین آیین نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

 نشست خبری 286 مین سالروز تولد و آیین نکوداشت مختومقلی فراغی با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و اصحاب رسانه به میزبانی استانداری گلستان در صبح یکشنبه 8 اردیبهشت ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، عبدالرضا چراغعلی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان ضمن قدردانی ویژه از تلاش و کوشش اصحاب رسانه در حمایت و همراهی با آسیب دیدگان سیل گلستان به برپایی آیین نکوداشت مختومقلی فراغی در عصر پنج شنبه 12 اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: اعتقاد داریم بزرگداشت مختومقلی تنها یک مراسم یادبود نیست و می‎تواند منشا بسیاری از پیوستگی‎های اجتماعی و قومیتی را به وجود بیاود.

چراغعلی مراسم یادبود مختومقلی فراغی را فرصتی برای توسعه فرهنگ این منطقه برشمرد و افزود: تلاش شده با کمترین هزینه برنامه های مناسبی پیش بینی شود زیرا معتقدیم توجه به این عارف و شاعر ایرانی ترکمن یک فرصت برای توسعه بیشتر فرهنگی استان و کشور است.

وی اظهار داشت: پیش‎بینی ما این است که امسال نیز با حضور یکی از وزرای هیئت دولت و اقشار مختلف مردم مراسم یادبود مختومقلی فراغی را برگزار کنیم و از همه اصحاب فرهنگی، فعالان اجتماعی و سیاسی برای حضور در این آیین دعوت می‎کنیم.

در ادامه نشست خبری عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به نوبه ی خود از تلاش های بی دریغ اصحاب رسانه در اطلاع رسانی و پوشش اخبار حادثه سیل در گلستان قدردانی به عمل آورد و گفت: مختومقلی سمبل ادبیات کلاسیک ترکمن، عارفی دین مدار و یک کنشگر فراملی است.

وی ادامه داد: همه ساله به مناسبت یادبود مختومقلی فراغی برنامه هایی توسط جمعیت‎های فرهنگی و هنری برگزار می‎شد که امسال به دلیل همدلی با سیل‎زدگان مراسم در یک روز و به شکل متمرکز برگزار می‎شود.

این مدیر استانی ضمن دعوت از  اصحاب رسانه وعموم مردم شریف استان گلستان به حضور در این آیین یادبود، گفت: تا کنون 15 دوره همایش مختومقلی فراغی برگزار شده و در سال ۸۶ یک بار به صورت همایش علمی این یادبود برگزار شد و توانستیم مقالات آن را به چاپ برسانیم. همچنین در سنوات گذشته دیوان مختومقلی فراغی به صورت نفیس چاپ شده است.

وی در خاتمه اظهار کرد: در این آیین معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفیر کشور ترکمنستان و جمعی از مسئولان کشوری و استانی حضور خواهند داشت.

یادآور می شود 286 مین آیین نکوداشت مختومقلی فراغی در عصر پنج شنبه 12 اردیبهشت ماه در آرامگاه این عارف و شاعر شهیر در روستای "آق توقای" شهرستان مراوه تپه برگزار می شود.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.