» » حکیم میرفندرسکی در موضوع حکمت در زمان خود به مانند ارسطو بود

حکیم میرفندرسکی در موضوع حکمت در زمان خود به مانند ارسطو بود

 حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر کشور صبح امروز ( ١٢ اردیبهشت) در آیین اختتامیه همایش شخصیت و اندیشه های حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی در شهر خان ببین از توابع شهرستان رامیان حضور یافت و اظهار کرد: حکیم میرفندرسکی در موضوع حکمت در زمان خود به مانند ارسطو بود .

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، حسن بلخاری افزود: حکیم میرفندرسکی هم عارف بود و هم فیلسوف و هم شاعر؛ از میان عناصر برجسته صفوی کسی که به حق می توان گفت که سرآمد علما و اندیشمندان زمان خود بوده است یقینا حکیم ابوالقاسم  میرفندرسکی است. زیرا او با توجه به سفرهایی که رفته و زبان هایی که می دانسته و علومی که فرا گرفته بود شخصیت برجسته آن دوران بوده است .

بلخاری در ادامه داد: کسی که به حقیقت هم عرفان نظری ، هم عملی و فلسفه و عقل و عشق را با هم دارد  حکیم میرفندرسکی است .

رئیس انجمن آثار و مفاخر کشور ، خاطر نشان کرد: جنس عرفان میرفندرسکی ترکیب است نه تجزیه . او عرفان مشاعی و اشراق را با هم ترکیب کرد . در واقع از عرفان مشاعی به اشراق رسید و هر دو را با هم به کار برد .

وی تصریح کرد: در واقع میرفندرسکی از این جهت به ویژه در حوزه اصفهان بسیار اهمیت دارد و می توان او را فیلسوفی منحصر به فرد به شمار آورد که سرآغاز یک گفتگو بین فلسفه و حکمت اسلامی با حکمت و عرفان شرقی هند شده است و دیگر اینکه شخصیت فلسفی و تاثیرگذاری های او در حوزه فلسفی اصفهان ، وی را از دو حکیم بزرگ یعنی میرداماد و شیخ بهایی متمایز می کند و او سرسلسله یک شاخه خاص از تفکر فلسفی است .

بلخاری در پایان سخنانش، گفت : با توجه به جایگاه شخصیتی و علمی میرفندرسکی ، تشکیل دبیرخانه دائمی بزرگداشت حکیم میرفندرسکی در زادگاه ایشان می تواند گامی در جهت شناخت شخصیتی و علمی وی باشد که امیدواریم با پیگیری های انجمن آثار و مفاخر به این مهم دست یابیم. 

یادآوری می شود این همایش استانی به همت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و شهرستان رامیان، فرمانداری شهرستان رامیان، بخشداری بخش فندرسک، دفتر امام جمعه خان ببین و انجمن آثار و مفاخر شهرستان رامیان، اداره تبلیغات اسلامی شهر خان ببین برگزار می شود.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.