» » آیین شعرخوانی «رسم دعبل» در شهرستان آق قلا

آیین شعرخوانی «رسم دعبل» در شهرستان آق قلا

آیین شعرخوانی «رسم دعبل» در شهرستان آق قلا

آیین شعرخوانی «رسم دعبل» ویژه منطقه ی سیل زده شهرستان آق قلا به مناسبت ولادت امام حسن مجتبی (ع) در روز سه شنبه 31 اردیبهشت ماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، این آیین به همت و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان گلستان، انجمن ادبی آینا آق قلا و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان،مدیر کل امور کتابخانه های استان گلستان، مسئول دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی ،معاون فرماندار و جمعی از مسئولان و  ادبا و  مردم شریف آق قلا برگزار شد.

در این مراسم معنوی که همزمان با ماه مبارک رمضان برپا شده بود؛ جمعی از شاعران 8 انجمن ادبی ترکمن استان گلستان با گویش ترکمنی به شعرخوانی با موضوعات اهل بیت (ع) ، ماه رمضان و همدلی با سیل زدگان پرداختند.

«علی داوودی» شاعر و مهمان ویژه کشوری این آیین ضمن قدردانی از برپایی این رخداد فرهنگی و ادبی و معنوی مطالبی را درباره ویژگی های شعر آیینی عنوان کرد.

وی در این نشست درباره گسترش اشعار آیینی و مذهبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: بعد از انقلاب شعر آیینی بسیار مورد توجه قرار گرفت و بیشتر اشعاری که در این حوزه سروده شده‌اند اشعاری در قالب سنتی هستند و در قالب‌های نو هم کوشش‌هایی شده است.

داوودی در مورد رواج قالب‌های کلاسیک در میان شاعران گفت: قالب کلاسیک از آنجا که به بافت عام جامعه نزدیک است و آشنایی ذهنی مردم با این قالب‌، شکل، فرم و موسیقی اشعار از عواملی بوده‌اند که در گسترش این گونه اشعار کمک بسیاری داشته‌اند.

این شاعر آیینی در مورد شاعران تاثیرگذار این حوزه گفت‌: شاعران مهم این سه دهه در اشعار آیینی و مذهبی جدا از شاعران جدی ادبیات ایران در این دهه‌ها نبوده‌اند. شاعرانی چون علی گرمارودی، قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی و... از شاعرانی بوده‌اند که هم در عرصه شعرهای اجتماعی موفق بوده‌اند و هم در اشعار آیینی. شناخت این افراد از شعر کلاسیک تاثیر مهمی در سرودن اشعار آنها داشته است.

در پایان مراسم لوح تقدیر و هدایایی به رسم یادبود به کلیه شاعرانی که در این محفل ادبی و معنوی قرائت شعر داشتند اهدا شد.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.