» » فراخوان راه اندازی شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر منتشر شد

فراخوان راه اندازی شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر منتشر شد

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان از انتشار فراخوان راه اندازی شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، عادله کشمیری افزود : فرهنگ پربار ایرانی – اسلامی در هریک از شهرهای ایران زمین جلوه های ویژه ای دارد و ظرفیت های متمایزی برای توسعه فرهنگی، هنری، اجتماعی و اقتصادی را فراهم می آورند که می توانند شناسایی و تقویت شوند تا هم زمینه های رشد و بالندگی تازه ای پیدا کرده و هم نقش واقعی خود را در ارتقای مادی و معنوی زندگی مردم ایفا کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی طرح «شبکه های شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» را با لحاظ اهمیت نگاه آینده محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح های خلاقانه برآمده دربسترهای محلی و بومی به اجرا می گذارد.

کشمیری افزود: گام نخست این مسیر شناسایی داشته ها، ظرفیت های انسانی، فرهنگی، هنری و طبیعی در مناطق مختلف کشور است. هر شهر بر مبنای گزارش هایی که ارائه می دهد و برنامه هایی که تدوین می کند مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و به عضویت یک شبکه خلاق فرهنگ و هنر در می آید.

این مدیر استانی، ادامه داد: اعضای شبکه های شهرهای خلاق، در اولویت دریافت مجموعه ای از خدمات، تسهیلات، اعتبارات و منابع قرار می گیرند تا زیر ساخت های لازم را توسعه داده و برنامه های معرفی شده را اجرا کنند.

وی تصریح کرد: در این طرح پرونده هر شهر در زمینه های حوزه های فرهنگی و هنری که با همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی تدوین و با امضای شهردار و رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن های فرهنگی و هنری شهر ارائه می شود، مبنای شرکت در این طرح است و برنامه ها و سیر فعالیت های اجرایی شهرهای خلاق از طریق گزارش های منظم دوره ای منظم دوره ای مورد ارزیابی و پایش قرار خواهند گرفت.

وی درباره شیوه اجرایی این طرح، اظهار کرد: در هر شهر، شورای برنامه ریزی شهرهای خلاق به ریاست فرماندار و دبیری رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور نمایندگان مجموعه ای از دستگاه های فرهنگی و هنری شهرستان تشکیل می شود. سپس دبیرخانه شهر خلاق فرهنگ و هنر در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی راه اندازی می شود. پس از آن، شهرها مطابق با فراخوان، نسبت به انتخاب حوزه و شاخه موضوعی اقدام خواهند کرد.

کشمیری، افزود: هر شهر پس از امضای فرم های مربوطه توسط شهردار، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان انجمن های فرهنگی و هنری مرتبط، آن ها را با نامه مدیرکل فرهنگ  و ارشاد اسلامی استان مربوطه، به دبیرخانه مرکزی ارسال می کنند و پس از ارزیابی فرم های رسیده، نمایندگان هر شهر به کارگاه تخصصی مرتبط دعوت خواهند شد.

وی ادامه داد: پس از بازگشت گروه آموزش دیده، طرح تفضیلی و پرونده های تخصصی شهر را تدوین و ارسال خواهند کرد و دبیرخانه مرکزی پس از اعلام نظر هیات داوران، طی مراسمی شبکه شهرهای خلاق هر رشته فرهنگی و هنری را معرفی خواهد شد.

یادآوری می شود هنرهای تجسمی، صناعی، سنتی و نمایشی، سینما و موسیقی، مد و لباس، ادبیات  و رسانه و مطبوعات، بازی های رایانه ای و چاپ و بسته بندی از حوزه های موضوعی این طرح ملی است.

 

 

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.