» » نشست مسئولان انجمن های ادبی شرق استان گلستان برگزار شد

نشست مسئولان انجمن های ادبی شرق استان گلستان برگزار شد

نشست مسئولان انجمن های ادبی شرق استان گلستان برگزار شد

 نشست صمیمی مسئولان انجمن های ادبی شرق گلستان با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با هدف بررسی مسائل و مشکلات این تشکل ها در عصر چهارشنبه 9 مرداد ماه در گنبدکاووس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در این نشست صمیمی که عصر چهارشنبه در آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس و باحضور نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی و برخی مسئولان این شهرستان برگزار شد، تعدادی از مسئولان انجمن های ادبی شرق استان گلستان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های شان، انتظارات خود را نیز از مسئولان اعلام کردند.

توجه بیشتر به انجمن های ادبی و کمک به تامین یا رفع کمبود فضا برای دفاتر این تشکل ها، حمایت مادی و معنوی از انجمن ها و نیز از نویسندگان و شاعران در چاپ آثار با اختصاص یارانه چاپ، حمایت از بیمه فعالان فرهنگی بالاخص شاعران و نویسندگان، تسریع دراحداث فرهنگسرای شهر گنبدکاووس و ضرورت تجلیل از مفاخر ادبی و هنری که در قید حیات هستند و یا برگزاری بزرگداشت مفاخری که از دنیا رفته اند، از مهمترین درخواست های مسئولان انجمن ها از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و مسئولان محلی بود.

همچنین ضرورت ارتباط و تبادل فرهنگی و شرکت در همایش ها و سمینارهای فرهنگی کشور ترکمنستان و دعوت از مفاخر فرهنگی آنان برای شرکت در مراسم های فرهنگی در گلستان، بازدید از دفاتر انجمن ها توسط مسوولان استانی و شهرستانی بالاخص مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، ساخت تندیس مفاخر ادبی منطقه و نصب آن در میدان های شهری و کمک به تامین برخی ملزومات اداری از جمله یک دستگاه کامپیوتر برای انجمن های ادبی از دیگر انتظارات مسئولان انجمن های ادبی شرق گلستان از مدیرکل ارشاد استان بود.

در ادامه نشست نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی نیز با قدردانی از حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان و معاون فرهنگی او برای شنیدن مسائل و مشکلات انجمن های ادبی شرق استان، خواستار توجه بیشتر مادی و معنوی مسئولان ارشاد گلستان از انجمن های ادبی شد.

قرجه طیار، حمایت از چاپ کتاب شاعران و نویسندگان و بیمه فعالان فرهنگی بالاخص اعضای انجمن های ادبی و نویسندگان را از جمله درخواست های مهم فعالان این حوزه از مسوولان فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان دانست و گفت: برای ساخت فرهنگسرای گنبدکاووس که اعضای شورای شهر و شهردای قطعه زمینی را به این امر اختصاص داده اند، پیگیری های لازم درحال انجام است.

وی افزود: دیدارهایی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته ام و او قول مساعدت برای تامین اعتبار ساخت فرهنگسرا را داده است و به احتمال زیاد در آینده ای نزدیک با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عملیات اجرایی این پروژه آغاز می شود.

سپس مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان نیز در این نشست صمیمی از آمادگی آن اداره کل برای حمایت مادی و معنوی از انجمن های ادبی استان برای رفع برخی مشکلات مطرح شده از جمله چاپ آثار و بیمه تامین اجتماعی هنرمندان و نویسندگان خبر داد و گفت: انجمن های ادبی از بازوان ارشاد در انجام فعالیت های فرهنگی هستند.

 عادله کشمیری افزود: حمایت از تشکل های ادبی و فرهنگی مردم نهاد از جمله وظایفی است که بر عهده خود می دانیم  و  در حد توان و مقررات انجام وظیفه خواهیم کرد.

در ادامه این نشست آیین رونمایی از کتاب «دده قورقود» برگزار شد. این مجموعه از ۱۲ داستان به نثر و نظم تشکیل شده و مجموعه‌ای است که زندگی، ارزش‌های اجتماعی و باورهای پیش از اسلام ایل‌های ترک اوغوز را نشان می‌دهد.

یادآوری می شود نیمی از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری گلستان در هفت شهرستان واقع درشرق این استان سکونت دارند که ۳۵۰ هزار نفر آنان متشکل از اقوام با فرهنگ های مختلف در شهرستان گنبدکاووس زندگی می کنند.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.