» » دهمین دوره طرح هزاران ختم قرآن کریم در روستای اودک دوجی برگزار می شود

دهمین دوره طرح هزاران ختم قرآن کریم در روستای اودک دوجی برگزار می شود

دهمین دوره طرح هزاران ختم قرآن کریم در روستای اودک دوجی برگزار می شود

 حافظ نابینای گلستانی و مدیر موسسه فرهنگی قرآن و عترت آی نور طه گلستان که سال هاست با همت عالی طرح هزاران ختم قرآن کریم را در روستای اودک دوجی برگزار می کند، در آستانه ی دهمین سال برپایی این مراسم در گفتگو با روابط عمومی فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان درباره روند شکل گیری موسسه اش و طرحش مطالبی را عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، همزمان با هفته ی وحدت و به بهانه ی دهمین دوره طرح هزاران ختم قرآن کریم، به سراغ عبدالرزاق گری دانش آموخته علوم قرآنی و حافظ نابینای گلستانی رفتیم و او درباره ی موسسه اش و طرح هزاران ختم قرآن کریم در روستای اودک دوجی گفت که این گفتگو در ادامه از نظر مخاطبان می‌گذرد.

 

برای آشنایی بیشتر مخاطبان ما، لطفا کمی از  خود و روند شکل گیری موسسه فرهنگی قرآن و عترت آی نور طه گلستان بگویید.

 

عبدالرزاق گری دانش آموخته علوم قرآنی و حافظ قرآن کریم هستم که در یکی از روزهای تابستانی سال 1367 در روستای اودک دوجی شهرستان علی آباد کتول به دنیا آمدم. در دارالحفاظ رحمانيه روستاي عرب سورنگ حفظ و فراگیری قرآن را آغاز کردم و پس از سال ها تلمذ با كسب اجازه از استادم در سال 1385 به طور غیر رسمی و به نيت تاسيس يك موسسه فرهنگي قرآن و عترت و تربیت قاری و حافظ قرآن عازم روستای زادگاهم شدم و پس از طی مراحل قانونی در سال 1393 موفق به دریافت مجوز موسسه فرهنگي قرآن و عترت از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان شدم که هم اکنون بیش از یکصد قرآن آموز فارغ التحصیل  دارای مدرک داریم.

 

در آستانه ی دهمین سال برپایی طرح هزاران ختم قرآن کریم در روستای اودک دوجی به همت موسسه شما هستیم، لطفا کمی درباره این برنامه بگویید.

 

رسول اکرم حضرت محمد (ص) برای نهادینه کردن دین مبین اسلام و قرآن کریم در جامعه زحمات زیادی کشیده اند و ما باید قدردان این همت و میراث ماندگار باشیم. ما با برپایی طرح هزاران ختم قرآن کریم می کوشیم در حد توان به این تلاش ها ادای دین کنیم و فرهنگ قرآنی را بیش از پیش در جامعه توسعه ببخشیم. در این طرح که از ماه ها قبل از موعد مقرر اجرای مراسم به طرق مختلف اطلاع رسانی شده است؛ افراد با پذیرش قرائت ختم کامل، چند جزء یا حداقل یک جزء اعلام آمادگی می کنند و به نیت رسول اکرم به حد توان قرآن قرائت می کنند و بعد عمل خود را به ما اعلام کرده و ما پس از ثبت آن، مراسمی را با مولودی خوانی و دعای ختم روحانیون برگزار می کنیم.

 

بدون تردید این رویداد ارزشمند خیر و برکات فراوانی را در پی داشته، برایمان کمی از آن ها بگویید.

 

برای شخص بنده حفظ کلام الهی و  این رویداد ختم قرآن منجر شد تا با قرآن و مفاهیمش مانوس تر شوم. در آغاز زندگی ام به خاطر نابینایی اعتماد به نفس کمی داشتم اما نور قرآن باعث شد اعتماد به نفسم بالا برود و توانایی های خودم را بهتر ببینم و کشف کنم و همین عشق به قرآن من را توانمند تر کرد و هم اکنون به یاری خداوند موسس های دارم که فعال است و بیش از یکصد قرآن آموز دارای مدرک را تربیت کردم. درباره ی برکاتش برای دیگران هم باید عرض کنم که در دومین سال برپایی مراسم، زوجی ترکمن از گنبد کاووس سال ها صاحب اولاد نمی شدند و در آن سال نیت کردند و قرآن خوانند و در مراسم شرکت کردند و به خواست و برکت کلام الهی در سال بعد با فرزندشان به مراسم آمدند.

 

سخن پایانی عبدالرزاق گری؟

 

فرهنگ و مفاهیم قران کریم در جامعه به خصوص برای کودکان با آموزش صحیح همراه با تشویق نهادینه می شود. شایسته است مربیان و متولیان با نگاهی تشویقی کودکان را با قرآن و مفاهیمش مانوس کنند. از زبان كودك برای یادگیری قرآن و مفاهیمش استفاده كنند که بی شک این نوع نگرش کمک شایانی به قرآن آموزی کودکان می کند و به آن ها انگیزه می دهد و همین مسئله باعث می شود آن ها با شوق و اشتیاق بیشتری آموخته های خود را در بزرگ سالی به نسل های بعد انتقال دهند.

 

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.