» » آیین اختتامیه سی امین جشنواره تئاتر گلستان با معرفی برگزیدگان برگزار شد

آیین اختتامیه سی امین جشنواره تئاتر گلستان با معرفی برگزیدگان برگزار شد

آیین اختتامیه سی امین جشنواره تئاتر گلستان با معرفی برگزیدگان برگزار شد

  آیین اختتامیه سی امین جشنواره تئاتر استان گلستان با حضور استاندار گلستان در عصر پنج شنبه 30 آبان ماه در تالارفخرالدین اسعد گرگانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، در ابتدای مراسم «محمد حسن رستمانی» رییس انجمن هنرهای نمایشی استان گلستان و دبیر اجرایی جشنواره، گفت: در این جشنواره 35 اثر نمایشی متقاضی شرکت در این جشنواره بودند و پس از بازبینی هیئت داوران سه اثر از این جشنواره انصراف داد و از مجموعه آثار رسیده هشت اثر انتخاب شد.

رستمانی بیان کرد: این هشت اثر برگزیده در سی امین جشنواره استانی تئاتر در روزهای 27 الی 29 آبان به روی صحنه رفت و از این جشنواره دو اثر از سوی هیئت داوران انتخاب شد و به جشنواره فجر معرفی می شود.

 وی متذکر شد: نه تنها تئاتر استان بلکه تئاتر کشور دچار رکود است و علت های خاصی برای این موضوع وجود دارد ولی در مجموع گروه های تئاتر استان گلستان فعالیت خوبی دارند.

 مدیر اجرایی سی امین جشنواره تئاتر استان گلستان متذکر شد: 13 گروه رسمی تئاتر و پنج گروه نیز در حال ثبت شدن هستند ولی تعداد قابل توجهی  از هنرمندان استان گلستان به صورت گروه های وابسته فعالیت می کنند که بالغ بر 800 نفر را شامل می شود.

در ادامه عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان ضمن قدردانی از گروه های شرکت کننده و عوامل برپایی جشنواره، گفت: هنر نمایش هنر زندگی است و شخصیت های مختلف را هنرمندان  در صحنه تئاتر تجربه می کنند و این تجربیات را به بیننده منتقل می کنند.

 کشمیری بیان کرد: هنرمندان زندگی را به صحنه می آورند و از این جهت خوشبخت هستند و خوشبختر از هنرمندان در صحنه نویسندگان و کارگردان هایی هستند که این هنر را به صحنه می کشانند.

 وی افزود: کارگردان، هنرمند و نویسنده و عوامل صحنه برای اینکه نمایشی را اجرا کنند تمرین کار گروهی انجام می دهند و  این خود یک لطف است.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان  با بیان اینکه تماشاگران صحنه زنده زندگی را توسط هنرمندان تئاتر درک می کند، یادآور شد: تماشاگر است که زندگی خود را در صحنه می بیند و برای کار هنرمند ارزش قائل می شود و هنرمند خوب و بد را به صحنه می کشد و تماشاگر را ناظر رفتار خود به طور زنده قرار می دهد.

کشمیری متذکر شد: هنرمند مثل یک آینه است و به بهترین شکل از هنر برای انتقال کلام در صحنه استفاده می کند، هنرمندان مصلحان جامعه هستند و چه بسا مبلغین هم نتوانند آنگونه که با هنر و کلامی که شما به صحنه می کشید دغدغه ها را بیان کنند.

وی به حمایت از هنرمندان تاکید کرد و افزود: ایران گلستان را با نمایش می شناخت و باید بیاندیشیم که چه شده که از شکوه و درخشش نورانی تئاتر های استان در سال های گذشته دور شدیم.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان  تاکید کرد: باید بیاندیشیم چه بر سر تئاتر آمده و باید چه کنیم تا شکاف میان نسلی به وجود آمده در تئاتر کم شود، به عنوان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث آموزش را متعهد می شویم تا کلاس های تخصصی را برای هنرمندان تئاتر برگزار کنیم.

 کشمیری افزود: فاصله بین نسلی امیدواریم هر روز در عرصه هنر تئاتر کمتر شود و از تجارب گذشتگان بیشتر استفاده شود.

 وی خاطرنشان کرد: امروز دفتر سی امین جشنواره تئاتر استان با معرفی برگزیدگان بسته نمی شود بلکه همچنان باز می ماند و امیدواریم گام های هنرمندان استوار تر برداشته شود.

در پایان این مراسم پس از رونمایی از دو عنوان کتاب از هنرمندان گلستانی، اجرای میان پرده طنز و موسیقی و قرائت بیانیه داوری توسط شکر خداگودرزی یکی از داوران این دوره از جشنواره، برگزیدگان معرفی شدند.

بر اساس نظر داوران در بخش  طراحی لباس خانم «مهدیه بوژ مهرانی»  برای طراحی لباس تئاتر «راشومون» برگزیده شد. همچنین در بخش موسیقی به صورت مشترک «نیکیار کشمیری» و «میترا علی آبادی» برای موسیقی نمایش «کورتکس» برگزیده شدند و  نیز دربخش طراحی صحنه و دکور آقای «فرشید مصدق» برای طراحی صحنه نمایش «راشومون» بر اساس نظر داوران برگزیده شد.

در بخش بهترین بازیگر مرد جایز سوم این بخش به صورت مشترک به آقایان «سید مهدی صمدی» برای نمایش «نقل سرخ» و «سیاوش بنی حسین» برای نمایش «وصالخوانی درباره چند بی شعور » رسید و جایز دوم این بخش به «محمد حسین صفایی» برای نمایش وصال خوانی و همچنی جایزه نخست بازیگری مرد نیز به پور نیک کاووش تعلق گرفت.

در بخش بهترین بازیگر زن مقام سوم را «آناهید شمالی» در بازی در «کورتکس»، جایز دوم «ساجده معزی» در نمایش «راشومون» و جایزه نخست بازیگر زن به صورت مشترک به تمام بازیگران زن نمایش «متساوی الساقین» تعلق گرفت.

در بخش کارگردانی هیئت داوران مقام سوم در نظر نگرفتند، تاکید کرد: مقام دوم این بخش  به «عمادالدین رجبلو» برای نمایش «متساوی الساقین» و مقام نخست به «پورنیک کاووش» برای وصالخوانی رسید.

همچنین در بخش متن نمایش  مقام دوم نمایش نویسی مشترکان به « پورنیک کاووش» و «بهمن ولیان» برای وصالخوانی رسید. همچنین مقام نخست نمایش نامه نویسی به «عماد رجبلو» برای نمایش «متساوی الساقین» رسید.

یادآوری می شود دو اثر وصال خوانی و متساوی الساقین بر اساس نظر داوران از این جشنواره به جشنواره تئاتر فجر کشور معرفی شدند و همچنین رضا صابری، شکر خدا گودرزی و حمید کاکاسلطانی سی امین جشنواره تئاتر گلستان را داوری کردند.

مطالب مشابه

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.