صفحه نخست / توزیع آگهی‌های دولتی در استان گلستان قانون مند می‌شود

توزیع آگهی‌های دولتی در استان گلستان قانون مند می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در بازدید از دفتر خبرگزاری تسنیم در استان گلستان، گفت: توزیع آگهی‌های دولتی در استان گلستان قانون مند می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان عصر روز دوشنبه 20 فروردین ماه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان به همراه معاون فرهنگی، مسئول روابط عمومی و واحد رسانه آن اداره کل به دیدار کارکنان دفتر خبرگزاری تسنیم در استان گلستان رفت و ضمن تبریک افتتاح دفتر جدید با آن ها به گفتگو پرداخت.

حجت الاسلام علی اصغر فضیلت در این دیدار صمیمانه ضمن تأکید بر این نکته که آگاهی‌بخشی، جوهره اصلی کار رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها است، اظهارداشت: رسالت انبیاء الهی آگاهی‌بخشی بوده و حکم بنیان و ریشه اقدام های آنان بوده است.

وی با اشاره به اینکه عموما خبرگزاری‌ها از نظر حمایت‌های مالی همواره مظلوم واقع شده‌اند، گفت: در طول تاریخ به عنوان یک قاعده کلی همیشه افراد یا جریان هایی که موثرتر و پرتلاش‌تر بوده و هستند، مظلوم واقع شده‌اند.

این مسئول استانی خاطرنشان کرد: اگر همت عمومی بین سایر دستگاه‌ها اتفاق بی‌افتد و فرهنگ و ارشاد اسلامی  به عنوان متولی این مسئله اولویت‌دار را پیگیری کند، بدنه رسانه‌ای استان هم همت لازم را در این زمینه داشته باشد، می‌توان امیدوار بود که ظرفیت خانه مطبوعات به جایی برسد که حامی رسانه‌ها بوده و به جای مصرف‌کنندگی، به عنوان تولیدکننده باشد.

فضیلت با بیان اینکه تاکنون خانه مطبوعاتی پویا و فعال در تراز نداشته‌ایم، گفت: با رویکرد جدید هیات مدیره خانه مطبوعات و ترکیب آن و عزمی که فرهنگ و ارشاداسلامی برای پیگیری این مسئله دارد و بهره‌گیری از ظرفیت سایر دستگاه‌های بخش دولتی، می‌توان طرحی نو درانداخت.

وی تأکید کرد: حلقه مفقوده در جامعه رسانه‌ای استان نبود خانه مطبوعات پویا به عنوان تشکلی صنفی بوده که مربوط به امسال و پارسال نبوده بلکه برای سالیان متمادی است. از سویی دیگرهم تاکنون به این گونه نبوده که تمامی ظرفیت‌ها برای فعالیت خانه مطبوعات فراهم باشد و هم‌افزایی لازم نیز بین اعضای خانه شکل نگرفته بود. این مسئله سبب شد تا خانه مطبوعات نتواند از ظرفیت فرهنگ و ارشاداسلامی به عنوان بخش دولتی استفاده کند و بخش دولتی هم نتوانسته به رسالت خود عمل نماید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان خاطرنشان کرد: خانه مطبوعات را نباید به عنوان زیرمجموعه فرهنگ و ارشاداسلامی دانست. گرچه این مسئله نافی نظارت ارشاد برعملکرد آن نیست. خانه مطبوعات می‌تواند از نظر کارکرد و بهره‌مندی و جذب ظرفیت‌ها سیاستگذار، تصمیم‌گیر و اقدام کننده باشد.

وی با بیان اینکه دستگاه‌ها و رسانه‌ها باید به قانون تمکین کنند، گفت: اگر قرار است سایر دستگاه‌ها در حوزه حمایت‌های رسانه‌ای گام بردارند باید به صورت متمرکز و در قالب تشکل خانه مطبوعات و با اطلاع فرهنگ و ارشاداسلامی باشد.

فضیلت ادامه داد: اگر تمکین به قانون اتفاق بی‌افتد، رسانه‌ها دیگر نیازی به حمایت‌های بخش دولتی نخواهند داشت. اما به دلیل فرار از قانونی که در سالیان متمادی رخ داده و تبدیل به خرده فرهنگی نامیمون در عرصه دستگاه‌های اجرایی شده، این حمایت‌ها قانونمند نبوده است.

وی با بیان اینکه ساماندهی توزیع آگهی‌های دولتی یکی از اقدامات اصلی و ضروری در استان است، عنوان کرد: این اقدام باید از سوی رسانه‌ها به عنوان یک مطالبه جدی و عمومی مطرح شود. فرهنگ و ارشاداسلامی نیز با همکاری خانه مطبوعات پیگیر این کار خواهد بود و سایر دستگاه‌ها نیز باید به این موضوع تمکین کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاداسلامی استان افزود: در همین باره مکاتبه‌ای با مقامات اجرایی از جمله استاندار انجام شده و قرار است اداره کل امور اقتصادی و دارایی، ذیحسابان دستگاه‌های اجرایی را مکلف کنند تا به اسناد آگهی‌هایی که خارج از روال قانونی صادر می‌شود، تمکین نکنند.

گفتنی است دیدار با کارکنان و بازدید از دفتر تازه تاسیس هفته نامه "سرزمین جم"  توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه در ادامه این نشست صورت پذیرفت.

21 فروردین 1397, 08:41
بازگشت