صفحه نخست / "مختومقلی فراغی" حکمت زندگی را به مردم تمام اعصار آموخت

"مختومقلی فراغی" حکمت زندگی را به مردم تمام اعصار آموخت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در 285مین آیین نکوداشت مخلومقلی فراغی شاعر شهیر ترکمن، گفت: مختوم قلی شاعری اخلاقی و هویت ساز است که حکمت زندگی را به مردم تمام اعصار آموخت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان "سید عباس صالحی" استان گلستان را نمایه‌ای از زیبایی ایران دانست و منطقه‌ای برشمرد که لب ریز از انسان‌هایی صمیمی است که با موسیقی زمین را به آسمان پیوند می‌دهند و باهنرهای خود ایران‌زمین را آذین بسته‌اند.

وی ادامه داد: گلستان منطقه‌ای از ایران اسلامی است که "مختوم قلی فراغی" را دارد؛ فردی که روحش، فکرش، شعرش و اندیشه‌اش سال به سال و قرن به قرن فروزان‌تر و پرفروغ‌تر شده است به‌گونه‌ای که دیگر وی تنها شاعر ترکمن ایرانی نیست بلکه شاعر انسان و انسانیت در جهان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: مختوم قلی با مردم زیست، با رنج و زبانشان آشنا بود، با همان کلام سخن گفت، شعرش در خدمت مردم بود و از دیانت مردم ارتزاق کرده و پیوند عمیقی بافرهنگ داشت و با شعرش به دین صادقانه و نه متظاهرانه نزدیک شد و پایبند قدرت زمانه نبود.

صالحی خاطرنشان کرد: ترجمه فارسی و تبیین و تفسیر اشعار وی امری مهم و اساسی است زیرا در شعر وی همچون بسیاری از مفاخر ایران‌زمین چون سعدی صدها مقوله انسانی و اخلاقی دیده می‌شود که چگونه می‌توان فضیلت‌ها را افزایش داد و از رذیلت‌ها کاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به قطعه شعری از شاعر ایرانی ترکمن مختوم قلی فراغی وی را محب پیامبر و اهل‌بیت دانست و گفت: فراغی با ارتباطی وجودی با حضرت حق در گسترش و عمق دادن محبت مردم به پیامبر سهم بسزایی دارد.

سید عباس صالحی در خاتمه مختوم قلی را شاعری فرامرزی، پایان‌ناپذیر و بینا فرهنگی دانست که تبدیل به یک نماد هویتی شده است و ادامه داد: باید تلاش کرد که او را با خوانش های جدید و مطالعات تازه بیش از پیش معرفی کنیم زیرا نسل آینده به گفتمان جاری در اشعار و اندیشه‌اش نیازمند است.

گفتنی است 285مین آیین نکوداشت مخلومقلی فراغی در روز پنج‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه در محل آرامگاه وی در روستای آق توقای شهرستان مراوه‌تپه برگزار شد.

20 اردیبهشت 1397, 18:55
بازگشت