صفحه نخست / دویست و هشتادمین آیین نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

دویست و هشتادمین آیین نکوداشت مختومقلی فراغی برگزار شد

عصر روز پنج‌شنبه 20 اردیبهشت‌ماه دویست و هشتادمین آیین نکوداشت مختوم قلی فراغی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار گلستان، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان استانی و شهرستانی و علاقه‌مندان شاعر شهیر ایرانی ترکمن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، ادای احترام به شهدای مدفون در جنب مزار مختوم قلی فراغی و افتتاح فاز اول رواق‌های مزار شاعر شهیر ترکمن آغازگر آیین نکوداشت بود.

بر اساس این گزارش: "اسماعیل تاجی" فرماندار مراوه‌تپه ضمن خوش‌آمد گویی، گفت: افکار مختوم قلی جهانی است و جهانیان افکار آزاده و انسان‌دوست را ارج می‌نهند.

در ادامه برنامه "شهرام کوسه غراوی " نماینده مردم مراوه‌تپه، مینودشت و کلاله در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم خادمان خود را دوست دارند، گفت: اشعار و افکار و تفسیر اشعار مختوم قلی نیاز است در دانشگاه‌ها مطرح شود.

این گزارش می‌افزاید: خواندن متن پیام نماینده ولی‌فقیه حضرت آیت‌الله نور مفیدی توسط حجت‌الاسلام علی‌اصغر فضیلت مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان، سخنرانی "سید مناف هاشمی " استاندار گلستان و در خاتمه سخنرانی "سید عباس صالحی: وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام پذیرفت.

اجرای آیین‌های بومی "یا رمضان " و "ذکر خنجر " و رونمایی لوح ثبتی 7 میراث معنوی قوم ترکمن پایان‌بخش این آیین فرهنگی و ملی بود.

گفتنی است حضور شخصیت نمادین مختوقلی و اجرای نمایش تمثیلی از میراث ماندگار شاعر شهیر و شعرخوانی دیگر برنامه‌های اجراشده در این آیین نکوداشت به شمار می‌آید.

20 اردیبهشت 1397, 21:03
بازگشت