صفحه نخست / فردوسی احیاگر زبان شیرین فارسی

فردوسی احیاگر زبان شیرین فارسی

رییس انجمن شاهنامه خوانی گنبدکاووس در مراسم بزرگداشت فردوسی؛ ضمن تجلیل از مقام شامخ این شاعر ایران زمین گفت: خدمتی که این شاعر بلند آوازه به احیای زبان فارسی کرد، هیچ شاعر و اندیشمندی نکرده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان دکتر نصرت الله صادقلو ادامه داد: شاهنامه ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را نسبت به دیگر آثار شاعران و نویسندگان متمایز کرده  است که می توان به  "فهم اشعار" توسط اقشار مختلف جامعه چه باسواد و چه بیسواد اشاره کرد.

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه به رعایت اخلاق و ادب در تمام اشعار این شاعر گرانمایه اشاره کرد و افزود: استفاده از حدود ٦٠٠ هزار لغت فارسی در زمانه ای که زبان نوشتار و تالیف کتاب توسط نویسندگان، شاعران و دانشمندان دیگر آن دوره عربی بود از دیگر ویژگی های این اثر سترگ قلمداد می شود.

وی در خاتمه ضمن دعوت از علاقه مندان به برگزاری نشست های شاهنامه خوانی در دانشگاه پیام نور گنبد اشاره کرد و ابراز داشت:شاهنامه و حافظ خوانی در ایران اسلامی سنتی جاودانه است که ما را با ریشه و اصالت ایرانیمان پیوند می دهد.

این خبر می افزاید: اجرای برنامه های فرهنگی و هنری همچون قرائت شعر، اجرای موسیقی سنتی و کلاسیک، نقالی و شاهنامه خوانی از دیگر فعالیت های انجام شده در این رخداد فرهنگی بود.

گفتنی است این همایش با مشارکت "انجمن ادبی حافظ"، "انجمن شاهنامه خوانی گنبد" در  روز سه شنبه 25 اردیبهشت ماه با حضور فرماندار در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گنبدکاووس برگزار شد.

26 اردیبهشت 1397, 09:26
بازگشت