صفحه نخست / فرهنگ کتابخوانی یکی از مهم ترین نمادهای توسعه یافتگی در جوامع انسانی است

فرهنگ کتابخوانی یکی از مهم ترین نمادهای توسعه یافتگی در جوامع انسانی است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان در بازدید از دوازدهمین نمایشگاه کتاب گلستان ضمن اشاره به اینکه یکی از مهم ترین نمادهای توسعه یافتگی در جوامع؛ فرهنگ کتابخوانی است، ابراز داشن: اگر در جامعه ای کتاب تبدیل به یک جریان  شد باید شروع توسعه و توسعه یافتگی را جشن گرفت و همیشه از آن یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان،حجت الاسلام علی اصغر فضیلت ادامه داد: در کنار برپایی نمایشگاه کتاب اتفاق های دیگری نیز باید بیفتد که کتاب تبدیل به یک جریان شود و گزاره کتاب یکی از لوازمی است که اسباب توسعه را فراهم می کند اما یک گزاره مطلق نیست و کتاب می تواند در جایگاه خودش بستر توسعه را فراهم کند .

وی ضمن ابراز خرسندی از اینکه باری دیگر نمایشگاه کتاب برپا شده است، ابراز داشت: در هر فصلی که بساط کتاب پهن می شود باید گفت بهار کتاب آمده است و برپایی نمایشگاه کتاب برای علاقه مندان به این حوزه و حتی افرادی که اهل کتاب نیستند یک فرصت است.

حجت الاسلام فضیلت تصریح کرد: برای کسانی که اهل کتاب نیستند برپایی نمایشگاه زمینه آشنایی آن ها با کتاب و کتاب خوان ها فراهم می شود  و به عینه با عناوین و موضوعات مختلف کتابها برخورد عینی و بعضا ذهنی پیدا می کنند و ممکن است با تورق کتابی ایجاد علاقه مندی حداقلی پدید آید و بعد ممکن استبه سمت خرید کتاب بروند.

وی ضمن تاکید بر این موضوع که الزاما معنی نمایشگاه و توفیق نمایشگاه این نیست که به هر میزانی که فروش نمایشگاه بیشتر بود پس ضرورت برپایی نمایشگاه بر فروش آن استوار شود، گفت: نمایشگاه کتاب در واقع مهمترین بخش آن و مهمترین فایده آن به آشنایی بازدیدکنندگان با تازه های نشر است و در این رخداد فرهنگی اهل کتاب با عناوین تازه آشنا می شوند ولی ممکن است این بازدید منجر به خرید نشود.

حجت الاسلام فضیلت ، خاطر نشان کرد: به طرق مختلف رسانه های جمعی می توانند به جریان سازی کتاب در جامعه به خصوص در بین نسل کودک و نوجوان کمک کنند و هم چنین برنامه های جنبی که در نمایشگاه ها معمولا برگزار می شود زمانی که کودکان با والدین خود به این فضا می آیند همین رخداد ها خاطره ای به یاد ماندنی در ذهن آن ها می سازد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان، ابراز داشت: برگزاری نمایشگاه در یک مقطعی از زمان و سال تنها بخشی از آن جریان توسعه فرهنگی است و ایجاد دورهمی ها ، پاتوق های هفتگی، جلسات ادبی  و  آشنایی نسل جوان با با بن اندیشه چهره های ماندگاری چون حافظ ، سعدی ، فردوسی و مولانا به طور مستمر مکمل های خوبی  در مسیر توسعه یافتگی به شمار می آید.

19 مهر 1397, 08:26
بازگشت